"Szkoła pamięta"

W związku z apelem Ministra Edukacji Narodowej, uczniowie Szkoły Podstawowej w Łężynach włączyli się w akcję "Szkoła pamięta", mającej na celu pielęgnowanie pamięci o bohaterach związanych z historią naszego regionu.

Z tej okazji 21 października 2019 roku uczniowie  wraz z dyrekcją i nauczycielami udali się na cmentarz w Nowym Żmigrodzie, gdzie złożyli kwiaty i zapalil znicze m.in na grobach: Julii Pławeckiej- żony kierownika Szkoły Podstawowej w Łężynach.

Chwila refleksji miała miejsce pod pomnikiem Ofiar Barbarzyństwa Niemieckiego w latach 1939-1945, a także pod pomnikiem Pamięci Rodaków Nowego Żmigrodu zamordowanych przez sowietów w 1940 roku w zbrodni katyńskiej. Złożono również kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem partyzantów AK.

Uczniowie oddali cześć żołnierzom poległym w latach 1915-1916 pochowanych na zabytkowym cmentarzu z I wojny światowej, który przylega do cmentarza parafialnego. Składając kwiaty pod pomnikiem  warto zwrócić uwagę na wymowną inskrypcję podkreślającą równość wszystkich żołnierzy:

Nie pytajcie kto był przyjacielem a kto wrogiem
Tysiące bohaterów wiernych przysiędze padło w zaciętej walce
Ofiary spoczęły w rzędach grobów
Anioł śmierci przygarnął ich w niebie wolnych od nienawiści.

W okresie poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych uczniowie  uporządkowali także grób byłego kierownika szkoły- pana Józefa Plaweckiego, znajdujący się na cmentarzu  parafialnym w Łężynach.

Należy mieć nadzieję, że działania podjęte przez uczniów będą kultywowane przez następne lata, a pamięć o tych, którzy zapisali się na kartach historii, pozostanie wiecznie żywa.

Szkoła pamięta - wyjazd do Nowego Żmigrodu