Sprzątanie świata

Sprzątanie świata - Polska jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku  zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukiwane i w miarę możliwości usuwane dzikie wysypiska.  Działaniom tym towarzyszy cała gama innych działań: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp.

Do akcji – jak co roku – włączyła się również nasza szkoła. W piątek – 20 września nauczyciele wraz z uczniami wyruszyli na  "wielkie sprzątanie". Uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki. Uczniowie sprzątali tereny wokół szkoły oraz wyznaczone wcześniej tereny w miejscowości Łężyny. Dzięki zaangażowaniu wszystkich osób biorących udział w akcji po raz kolejny udało się choć w części oczyścić świat ze śmieci. Wszyscy jednoznacznie wskazali na celowość i udział szkoły w tej akcji w przyszłości.

Dzięki takim akcjom  dzieci  uczą się odpowiedzialności za środowisko, w którym żyją, zwiększa się ich wrażliwość ekologiczna, a Ziemia staje się bardziej czysta i przyjazna.

Utworzono dnia 21.09.2019, 21:12