Maraton filmowy

MARATON FILMOWY

Zachęceni pozytywnymi recenzjami filmów „Piłsudski” i „Legiony” uczniowie  starszych klas Szkoły Podstawowej w Łężynach oraz Szkoły Podstawowej w Desznicy,  pod opieką pani Doroty Bułki, Anny Maresz, Bogusławy Delimaty i Barbary Grzywacz wybrali się 9 października 2019 roku do kina Helios w Krośnie na maraton filmowy.

Obejrzany jako pierwszy film „Legiony” w reżyserii Michała Rosa, wzbudził wiele emocji, a szczególnie postać przywódcy Piłsudskiego, w którego znakomicie wcielił się aktor Borys Szyc. Film prezentuje biografię wybitnego wodza od momentu ucieczki ze szpitala psychiatrycznego, gdzie został uwięziony za nielegalną działalność wydawniczą, aż po historię powstania Legionów Polskich i odzyskanie niepodległości. Pokazane w filmie kilkanaście lat życia Marszałka można nazwać drogą do niepodległości, która wcale nie była łatwa. Film prezentuje Józef Piłsudskiego nie tylko jako twórcę niepodległej Polski, męża stanu, który walczy zarówno o ojczyznę, jak również o siebie samego. Człowieka, który ma świadomość, że  „Polacy chcą niepodległości, ale pragną, by kosztowała dwa grosze, dwie krople krwi”.

Tematyka filmu „Legiony” jest kontynuacją filmu „Piłsudski” (jakby jego dalszy ciąg). Film opowiada o  codziennych trudach żołnierskiego życia, niezwykłym poświęceniu sanitariuszek, o miłości, przyjaźni, poświęceniu życia dla ojczyzny. Trzyma w napięciu za sprawą udanych scen, jak również doskonałej muzyki i zaskakujących zwrotów akcji. Ukazuje niezłomność wspaniałych Polaków, którzy nawet w obliczu śmierci nie wyrzekli się ojczyzny i wiary swoich przodków.

Obydwa filmy stanowią ważny głos w dyskusji o patriotyzmie, szacunku do bohaterów narodowych, a także są doskonałym przykładem w poszukiwaniu autorytetów, tak potrzebnych młodym ludziom. Pomimo upływy czasu, słowa Marszałka Piłsudskiego są nadal aktualne ” Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.”