Maraton filmowy

Historyczny maraton filmowy

Dnia siedemnastego września 2018 roku, odbyła się wycieczka do kina Helios w Krośnie. Uczestniczyli w niej uczniowie Szkoły Podstawowej I Gimnazjum w Łężynach. Zbiórka rozpoczęła się o godzinie  9:00, uczestnicy wsiedli do autokaru i odjechali. Około godziny 10:00 byli już w kinie. Maraton filmowy rozpoczął się od filmu „303. Bitwa o Anglię”. Był to brytyjsko-polski film wojenny. Przedstawiał polskich lotników, broniących brytyjskiego nieba przed Niemcami. W tym czasie w Polsce trwa niemiecki i radziecki terror wymierzony w Polaków, a także w ich rodziny. Na końcu filmu widać, jak władze Wielkiej Brytanii, aby nie narazić  się Stalinowi, zakazały polskim lotnikom udziału w marszu z okazji wielkiego zwycięstwa. Po zakończeniu oglądania pierwszego filmu uczniowie mieli kilka minut przerwy. Po przerwie rozpoczął się kolejny film „Dywizjon 303 – Historia Prawdziwa” w obsadzie filmu można było podziwiać wielu znanych polskich aktorów. Film pokazywał  waleczną postawę polskich pilotów, którzy bronili  Anglii. Między tymi dwoma filmami można było zobaczyć różnice. Maraton filmowy zakończył się około godziny 14:00.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z tej wycieczki. Uzupełniła ona ich wiedzę historyczną o wiele szczegółów. To była bardzo interesująca lekcja historii na dużym ekranie.

Weronika Dziadosz

Katarzyna Ochał