Dzień Życzliwości

Życzliwe słowa przyjaciół mogą być krótkie i łatwe do wypowiedzenia,

ale ich działanie jest naprawdę  wielkie.

Matka Teresa z Kalkuty

Obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień

w Szkole Podstawowej w Łężynach i Szkole Podstawowej w Desznicy

Radosny uśmiech, życzliwe słowo i pozytywne nastawienie do świata,  potrafią sprawić, że wszystkim wokół żyje się lepiej. Wiedzą o tym uczniowie i nauczyciele, którzy dokładają starań, aby w szkołach panowała  życzliwa atmosfera. Doskonałą okazją do tego, by promować dobre relacje między ludźmi, potrzebę wzajemnego szacunku, serdeczności, uśmiechu, niesienia bezinteresownej pomocy dla innych był Światowy Dzień Życzliwości, przypadający na 21 listopada 2019 roku.

W Szkole Podstawowej w Łężynach kampanię życzliwości rozpoczęli uczniowie klasy czwartej, którzy już od samego rana przy wejściu rozdawali słoneczka przypominające o Dniu Życzliwości, pozdrawiając wszystkich miłym słowem. Nagrali również audycję radiową na temat obchodów Dnia Życzliwości  i Pozdrowień na świecie. Audycja została wyemitowana podczas lekcji wychowawczych, stanowiąc impuls do podjęcia dyskusji na temat życzliwości w naszym otoczeniu.

Również klasa szósta  włączył się aktywnie w akcję, redagując kodeks życzliwego ucznia, a także wybierając najbardziej życzliwą osobę w klasie.

Ponadto w szkole pojawiły się magiczne słowa, wszystkim znane, ale rzadko używane, jak również cytaty motywujące do życzliwych relacji międzyludzkich.

Dzień Życzliwości w Szkole  Podstawowej w Desznicy rozpoczął się od przeczytania baśni „O Ciepłym i Puchatym”, której morał stał się przedmiotem dyskusji o nigdy nie przemijających  i cennych wartościach, jakie w życiu nam towarzyszą. Owocem tych dyskusji był przeprowadzony przez nauczycieli konkurs na dalszy ciąg baśni oraz ilustrację historii o Ciepłym i Puchatym. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy nagrody pocieszenia. Na szkolnym korytarzu pojawiła się  również okolicznościowa gazetka „Znajdź się wśród życzliwych”. A ci uczniowie, którzy na co dzień są mili, życzliwi i koleżeńscy dla innych, mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w ramce z napisem: „Życzliwy – Szczęśliwy”.

Podczas Światowego Dnia Życzliwości w Łężynach i w Desznicy panowała miła, radosna atmosfera. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy są świadomi sobie, że najlepszym lekarstwem na jesienną szarugę, przygnębienie czy podły nastrój jest życzliwy uśmiech i miłe słowo drugiego człowika.  Zatem pozostańmy dla siebie życzliwi, uprzejmi nie tylko od święta. Promujmy życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra. Tylko od NAS zależy jaki będzie świat: „ciepły i puchaty” czy „zimny i kolczasty”. Prawda?

"Bajka o ciepłym i puchatym" /autor nieznany/
W pewnym mieście wszyscy byli zdrowi i szczęśliwi. Każdy z jego mieszkańców, kiedy się urodził, dostawał woreczek z „Ciepłym i Puchatym“, które miało to do siebie, że im więcej rozdawało się go innym, tym więcej go przybywało.
Wszyscy mieszkańcy obdarowywali się nawzajem „Ciepłym i Puchatym“ wiedząc, że nigdy im go nie zabraknie. Matki dawały „Ciepłe i Puchate“ dzieciom, kiedy wracały do domu. Mężowie i żony wręczali je sobie na powitanie, po powrocie z pracy i przed snem. Nauczyciele rozdawali je w szkole, ludzie na ulicy i w sklepie, znajomi przy każdym spotkaniu. Nawet szef w pracy nierzadko sięgał do swojego woreczka z „Ciepłym i Puchatym“. Nikt w tym mieście nigdy nie chorował i nie umierał. Ulice były kolorowe a nad miastem zawsze świeciło słońce.
Pewnego dnia do miasta sprowadziła się zła czarownica, która sprzedawała „Zimne Kolczaste“. Jednak nikt z mieszkańców nie chciał go kupować. Czarownica szybko zrozumiała, że w tym mieście nic nie zarobi jeśli nie zmieni panującej w nim atmosfery.
Podeszła do małej dziewczynki i w najgłębszej tajemnicy powiedziała jej, żeby nie szafowała zbytnio swoim „Ciepłym i Puchatym“ bo się ono skończy... i poleciła jej aby ta uprzedziła o tym swoich bliskich. Dziewczynka schowała swój woreczek głęboko na dno szafy i do tego samego namówiła rodziców i dziadków.
Stopniowo wiadomość rozeszła się po całym mieście. Ludzie poukrywali „Ciepłe i Puchate“, gdzie kto mógł — za to „Zimne i Kolczaste“ powoli rozprzestrzeniło się na całe miasteczko.
Wkrótce w całym mieście zaczęły się szerzyć różne choroby i nieszczęścia, ulice stały się szare, nad miasto nadciągnęły czarne chmury. Sąsiedzi przestali żyć ze sobą w zgodzie, rodzice z dziećmi, nauczyciele z uczniami. Ludzie zamykali się w domach. Zapanowała złość i nienawiść.
Czarownica cieszyła się bardzo, gdyż teraz ludzie masowo kupowali u niej leki.                                        I byłoby tak może do dziś, gdyby do miasta nie powróciła pewna kobieta, która nie znała argumentów czarownicy. Zgodnie ze swoimi zwyczajami zaczęła całymi garściami obdarzać wszystkich „Ciepłym i Puchatym“. Wkrótce też inni mieszkańcy przypomnieli sobie o tym, że dawno temu ukryli głęboko „Ciepłe i Puchate“ — zaczęli je masowo wyciągać z ukrycia aby dzielić się nim z innymi; jak dawniej zaczęli je nawzajem rozdawać.
Mieszkańcy zrozumieli, że im bardziej dzielą się „Ciepłym i Puchatym“, tym więcej sami go mają i są szczęśliwsi. - Wypędzili z miasteczka złą wiedźmę i znów w mieście zapanowała zgoda i radość....

Utworzono dnia 02.12.2019, 08:02