Wycieczka do Żarnowca

Pierwszy dzień wiosny w Szkole Podstawowej w Łężynach

W poszukiwaniu wiosny, 21 marca 2019 roku, dość liczna grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Łężynach udała się do urokliwego Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, gdzie na terenie ponad trzyhektarowego parku znajduje się XIX-wieczny dworek, bedący darem narodu polskiego dla wybitnej poetki Marii Konopnickiej. Już z oddali widać jak przyroda w parku budzi się do życia, a śpiew ptaków radośnie wita turystów.

W centralnej części parku jest pięknie wyposażone muzeum, gdzie uczniowie obejrzeli bogate zbiory rękopisów pisarki, najstarsze wydania jej książek, oryginalne ilustracje do utworów Konopnickiej znanych polskich artystów, a także kolekcję darów jubileuszowych, jakie poetka otrzymała z okazji 25-lecia pracy pisarskiej, m.in adresy hołdownicze, dyplomy oraz dary od społeczeństwa i instytucji. Ponadto w muzeum znajduje się jedna z najciekawszych w Polsce kolekcja stylowych kałamarzy i przyborów na biurko, jak również wizerunków polskich orłów z rożnych okresów historycznych, są także medale z wizerunkami zarówno Marii Konopnickiej jak i innych pisarzy oraz sławnych Polek. W swoich bogatych zbiorach muzeum posiada największą w Polsce kolekcję obrazów Marii Dulębianki, znakomitej malarki przełomu XIX i XX wieku, mieszkającej w dworku wraz z Konopnicką.

Kolejnym punktem wycieczki był wyjazd do Krosna w celu obejrzenia filmu pt. "Mia i biały lew". Kręcona przez trzy lata, wzruszająca historia przyjaźni dziewczynki z białym lwem dobitnie podkreśla, że miarą człowieczeństwa jest przede wszystkim empatia. Bohaterka swoim postępowaniem udowadnia, że świat można i trzeba zmieniać, wystarczy tylko ogromna determinacja i wiara w to, co się robi. Film ukazuje problem zagrożenia wyginięciem niektórych gatunków dzikich zwierząt w Afryce, które stają się ofiarami próżnych kłusowników, polujących na trofea. Porusza również problem buntu w okresie dorastania i związanych z tym trudnych telacji rodzinnych. A co najważniejsze, film utwierdza w przekonaniu, że żyjemy w pięknym świecie i warto o niego dbać, wszak człowiek jest nieodłącznym elementem natury. Takie przesłanie w pierwszym dniu wiosny nabiera szczególnego znaczenia.

Po tak emocjonujących wydarzeniach, wzruszeni i pełni niezapomnanych wrażeń, a także naładowani pozytywną energią, uczestnicy wycieczki wrócili do szkoły.

Utworzono dnia 28.03.2019, 08:15