Rzeszów - Teatr Maska "Opowieść wigilijna"

Grudniowe wędrówki uczniów

17 grudnia 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Łężynach i Szkoły Podstawowej w Desznicy wybrali się na wycieczkę do Rzeszowa. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Schronu w Strzyżowie. Schron  ma postać podziemnego tunelu o długości ok. 438 metrów. Został zbudowany w czasie II wojny światowej na przełomie 1940-1941 roku dla pociągów sztabowych Adolfa Hitlera pod Żarnowską Górą. Wchodził on w skład kwatery głównej Hitlera (Führerhauptquartier) "Anlage Süd" w Stępinie- Cieszynie i Strzyżowie. Pod koniec sierpnia 1941 roku, przed spotkaniem Hitlera z Mussolinim w Stępinie, zatrzymał się w nim pociąg sztabowy Hitlera "Amerika". Natomiast po II wojnie światowej tunel był wykorzystywany do celów gospodarczych, m.in. jako garaż i magazyn. Obecnie jest udostępniony do zwiedzania. Wizyta uczniów w schronie,  to doskonała okazja by uczcić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, przypadającą w bieżącym roku.

Kolejnym punktem programu było obejrzenie spektaklu ”Opowieść wigilijna” w Teatrze Maska w Rzeszowie. Ta wzruszająca, a zarazem najpopularniejsza bożonarodzeniowa opowieść na świecie, autorstwa K.Dickensa, przeniosła widzów do XIX-wiecznego Lodynu, ukazując przedświąteczny gwar oraz starego, opryskliwego i gburowatego skąpca, dla którego liczą się tylko pieniądze. Bohatera odwiedzają duchy, pokazując wydarzenia z jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Dzięki temu  ma okazję poddać osądowi słusznośc swoich decyzji i wyborów. Dochodzi do wniosku, że jest jeszcze czas by zmienić swoje życie, uczynić je wartościowym. Dostrzec drugiego człowieka.

Wzruszający i pięknie wyreżyserowany spektakl jest odpowiedzią na pytanie: Co dla człowieka jest najważniejsze w życiu? Czy pieniądze są kluczem do szczęścia?

W okresie Świąt Bożego Narodzenia warto się nad tym zastanowić.

Utworzono dnia 21.12.2019, 20:38