Pieniny 2019

Wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej w Łężynach do Niedzicy i Czorsztyna

Pomimo niezbyt przychylnej prognozy pogody, 21 maja 2019 roku uczniowie klas I-V Szkoły Podstawowej w Łężynach pod opieką nauczycieli udali się na wycieczkę do Pienin. Nasilające się strugi deszczu nie zapowiadały  udanego wyjazdu, jednak  Pieniny powitały nas piękną pogodą, odsłaniajkąc daleko oddalone i jakże pięknie ośnieżone Tatry. Z wielką przyjemnością rozpoczęliśmy więc zwiedzanie położonego na wysokosci 566 metrów zamku w Niedzicy- jednego z najcenniejszych, znajdujących się w Polsce zabytków obronnych, wzniesionego prawdopodobnie na początku XIV wieku, owianego licznymi legendami, m.in o prześlicznej Brunhildziei jej mężu Bogusławie Łysym. Z tarasu widokowego zamku można było podziwiać budowaną przez 20 lat zaporę wodną, pełniącą nie tylko funkcję mostu przez Dunajec, ale także rozciągniętego na długość 12,5 km zbiornika retencyjnego i elektrowni wodnej. U podnóża zamku znajduje się wozownia, gdzie zwiedzający mogą podziwiać pięknie odnowione i dobrze zachowane karety oraz sanie, należące do ówczesnych właścicieli zamku.

Kolejnym, jakże emocjonującym punktem wycieczki był godzinny rejs statkiem "Harnaś" po Zalewie Czorsztyńskim, podczas którego  uczniowie podziwiali  niezwykle urokliwe  krajobrazy Pienin, a wśród nich monumentalne góry oraz  ruiny Zamku Czorsztyńskiego, wybudowanego z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego, jako warownia graniczna, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego oraz dyplomatycznego usytuowanego w dolinie Dunajca.

Potem jeszcze łyk uzdrowiskowej wody  i zakup pamiątek w Szczawnicy, rzut oka na Trzy Korony, a następnie spacer  jednym z najcudowniejszych miejsc Małych Pienin- skalnym Wąwozem Homole,  który ma powierzchnię około 40 ha. Malownicza dolinka Kamionki tworząca wąwóz z fantazyjnymi utworami wapiennymi, miejscami bardzo wysokimi, stanowi zapierający dech w piersiach, niepowtarzalny rezerwat przyrody.

Pomimo tego, że nie pokonaliśmy całej trasy przebiegającej przez wawóz, to piękne widoki na zawsze pozostaną w pamięci uczestników wycieczki.

Dobrego nastroju panującego w trakcie wycieczki, nie zmącił nawet rzęsiście padający deszcz w drodze powrotnej do domu.

Utworzono dnia 28.05.2019, 14:10